Tere reisisõltlased
Ryanair`i on siin ikka vahest siunatud. Eks tegijal juhtub, pean silmas, et neil on Euroopas palju lende. Olen siiani päris palju selle ettevõtte teenuseid kasutanud, kuid üks on kindel, et edaspidi ei ole see ettevõtte kindlasti minu esimene valik.
Mainin kohe algatuseks ära, et osaliselt oli see muidugi meie süü, et me sellise alanduse osaliseks saime.
Asja juurde. Lend BCN-TLL. Mina, minu abikaasa ja 13-st aastane poeg. Viimasel ajal oleme nihutanud väravasse mineku suhteliselt viimasele hetkele. Seekord läks ka natuke turvaväravates rohkem aega kui tavaliselt. Jõudsime väravasse 16.01 u. Lend pidi startima 16.25. Tagantjärele ma ei oska muidugi seletada, et miks ma ei pannud äpis tähele, et 15.55 pidime olema hiljemalt väravas. Hiljem vaatasin tingimustest järele, et tegelikult suletakse väravad 20 minutit enne lendu (sellel hetkel seda täpselt ei teadnud). Vb see tuli sellest, et viimasel ajal on Ryanair´ga pidevad jamad. Meil oli kokku neli lendu. Esimene lend tühistati juba varasemalt. Tenerifelt Barcelonasse lennates hilines lend üle kahe ja poole tunni jne. Igaljuhl kes tahavad mind vb selle kirjutise peale materdada, siis veelkord, oli minu viga, et ma viimasele hetkele jätsin.
Aga, et kõik ausalt ära rääkida, siis olime veel nii süüdimatud, et abikaasa läks ja küsis teenindaja käest, et kas ta jõuab veel WC-s ära käia :). Selle peale kosti, et võid minna rahulikult WC-sse, kuid lennule enam ei pääse.
Minu esimene reageering oli, et kas me oleme tunni ajaga mööda pannud. Värav oli just suletud ja nägin inimesi alles mööda koridori/tunnelit pidi lennukile minemas (oli lühike koridor ja lennuk oli ka seal samas). Pulss muidugi kohe tõusis. BCN-TLL otselend kord nädalas. Oleme suhteliselt säästureisijad, ja viimase hetke lennuhinnad on ka nii öelda odavlennufirmadel kallid. Keskealine meesterahvas palus meil näidata ette telefonist lennupass ja siis viitas seal märgitud kellaajale 15.55. Lennule kindlasti ei pääse, ja soovitas tungivalt minna Ryanair teeninduspunkti allakorrusele. Kui ma temast õieti aru sain, siis me oleks ka vb natuke raha tagasi saanud, kuid kindel ei ole selles. Siis pöördusime kohe järgmise poole, kes siis tegi meiega täpselt sama, näidake lennupassi jne. Naine ja laps juba nutsid, kuid sellest ei olnud neil sooja ega külma. Ma püüdsin neile rääkida, et lennuk on seal samas, reisijad alles läksid, uks on lahti jne, et miks Te meid lennule ei lase. Tuli kolmandat korda samas vastus. Abikaasa julges veel kommenteerida läbi nutu, et siis kui Ryanair hilineb, siis sellest ei ole nagu midagi, meie ainult oodaku, nüüd siis vb jäime mõned minutid hiljaks. See palumine kestis veel mõnda aeg, kui siis ka mina käed ülesse tõstsin, istusin toolile ja hakkas kohale jõudma, et meid põhimõtteliselt ei lasta lennule. Neid igasugu ametnikke oli seal hulgim, osad neist kollase vestiga jne. Järsku peale minu allaandmist nägin, et üks meesterahvas, kellega meie ei suhelnud otseselt, andis käsu teenindajatele meid ikkagi lennule lasta. Abikaasa hakkas veel rohkem nutma sellepeale. See keskealine meesterahavas, kes enne oli üli resoluutne ja kalk, siis u hakkab abikaasat lohutama, et mis ta enam nutab, me saame ju lennule...
Pidime siis uuesti käed värisedes oma dokumendid ja lennupassid telefonis ette näitama. Saime juba tunnelisse, siis peetakse meid ikka kinni ja tehakse telefoniga pildid meie boarding passi`dest. Siis veel üks mingi teenindaja, kes oli järsku vähe tähtsam kuju, noomis minu abikaasat, et olgu ma järgmine kord tema kolleegidega viisakam. Tagantjärgi analüüsisime, et mida ta võis sellega mõelda, me olime ju ülialandlikud ja ainuke moment, mis meelde tuli oli see, et abikaasa julges kommenteerida Rayanair`i hilinemist (eelmine lend).
Ja siis saabus tunneli lõpus valgus. Lennukis tervitasid meid naeratavad stjuardessid ja kõik oli normaalne. Me oleks justkui põrguväravatest läbi tulnud.
Lend pidi väljuma 16.25, kuid tegelikult väljus 16.59 u. Sellel hetkel ei saanudki aru, mis oli hilinemise põhjus. Tallinnasse jõudes ja Tartu bussi oodates, kuulsime ühe naisterahava käest (oli samal lennul), et lennuki peal Barcelonas oli kellelgi paha hakanud ja oli kiirabi kutsutud. Sooviti, et reisija väljuks lennukist, kuid ta ei olnud nõus ja sellest viivitus.
Võimalik, et kui poleks seda seika, siis meid ei oleks lennule lastud. Vb hakkas sellel meesterahval, kes meid lennule lubas, lihtsalt piinlik, et teenindaja norib meiega mõne minuti pärast, kuid lend tegelikult niikuinii hilineb.
Ei olegi nii ebameeldivat teenindust kogenud varasemalt. Teenindaja esimene soov peaks olema tahta klienti aidata, kuid nemad seal kahekesi tegid kõik selle jaoks, et me lennule ei pääseks.
Moraal. Kui nemad hilinevad, siis nii on. Kui Sina peaksid tegema ühe vale liigutuse, siis lastakse Sind lihtsalt totaalselt pasaga üle.
Saage palun aru, et väravas ei olnud Ryanairi vaid lepingupartneri töötajad (Barcelonas vist Azul Handling)! Ja by the book nad midagi valesti ei teinud. Ilmselt teil vedas, et tekkis medical viivitus. Alati tasub õigeks ajaks väravas olla ja väravaagente ei ole mõtet süüdistada. Neil on omad reeglid, millest tuleb kinni pidada.
Väravaagendid on üldiselt lennufirma, mitte lennujaama palgal. Aga see selleks. Pole mõtet tühjast hirmsat probleemi teha. Kindlustus maksab kinni, võtad ööseks hotelli ja järgmine päev lendad otselennuga Riiga.
Oled kindel, et kindlustusfirma maksb kinni, kui selgub, et Sinu süü ikkagi...
No kui eelmine lend hilineb üle 2,5 tunni ja sind järgmisele lennule ei lasta, siis on kindlustusfirmal natuke raske väita, et ise oled süüdi.
Said valesti aru, me olime öösel Barcelonas. Kahel lennul oli vahe sees üle 24h.
Meid on Riias maha jäetud, kuna turvakontroll võttis tunnikese. Ei tulnud pähegi Ryanairi süüdistada. Mingil hetkel lüüakse manifest lukku ja see on punaseks jooneks. Olgugi, et saabud mõni sekund hiljem.
Aga milles see ebaviisakus seisnes? Nendite ju isegi, et probleem oli teis. Tegemist oli erandliku, õnneliku juhusega ja pigem peaks Ryanair siit kiidusõnu saama.
Vaata siin ongi vahe sees, mina ootan teenindajatelt seda, et nad teeks kõik sellejaoks, et inimesi aidata. Sina vihjad sellele, et seal võiks ka robotväravad olla, kell tiksub aja täis, sisse enam ei pääse. Milleks sinna inimesi palgata, kui nad ei taha, ei või reisijaid aidata. Kõik oli ainult tahtmise küsimus. Mina ei suudaks nii robotlikult inimestega käituda ja ootan ka seda teistelt.
Miskipärast tundub mulle seda, tegelikult ju hästi kirjutatud juttu lugedes, et reisijatel on keelte oskus kehva poolne. Vähemalt jutust pole aru saada, mis need ametimehed- naised rääkisid. Aga lõpp hea kõik hea. Ryan Air- i ise ka palju kasutanud ja pole minu arvates nende klienditeenendusel häda midagi. Kui veel hindadele mõelda!
Inglise keelega saan hakkama. Asi ongi selles, et nad ei vastanudki muud kui, et viitasid kellale.
Mis on adekvaatne põhjus, et nad meid aidata ei saa, lisks sellele, et värav just kinni pandi. Sellest saime me ju koheselt aru. Miks aidata ei taheta.
Ma olen Ryanairiga palju lennanud, täitsa normaalsed töötajad ja teenindus. Eks ühe inimese jaoks on jah suur asi kui lennule õigeks ajaks ei jõua ja on põhjust solvunud ikka olla aga kui nad jääks kõiki hilinejaid ootama siis nad hilineksid ju veelgi rohkem. Lisaks müüvad nad ju kõik lennud eraldi piletitel, mingit jätkulendu ja seega eelmise lennu äraootamist nende jaoks ei eksisteerigi. Oma risk kui väikese vahega pileti võtad ja me juba alati sellega arvestanud, et pool tundi kuni kaks võivad hilineda. Aga samas oleme meie kanaaridele lennates hilinenud ka EasyJeti ja Air Lingusega ning samuti Norwegiani streigi tõttu, seega kõigil juhtub.
Ryanairi puhul tuleb lihtsalt arvestada, et 2020. aastal tegid nad piletimüügiga käivet 5.5 miljardit eurot ja lisateenustega 3 miljardit eurot (pagas, priority, toit, kõik need mitmesugused kirvehindadega ülekilod, liiga suured kohvrid, boarding passi väljaprintimised jne).
Ryanairi eesmärk kindlasti ei ole klientide rahulolu või hoolimine, et keegi kuskile jõuaks. Igasugune lisateenistus on väga oluline osa käibest ja kõiki hoobasid tuleb kasutada, et võimalikult paljud kliendid võimalikult palju juurde maksaksid oma odavale piletihinnale.
Selles mõttes nõuab igasuguse odavfirma kasutamine väga professionaalset reisijat, et mitte tõmmata saada,
Ryanair ei üritagi sulle meeldida, neil on suva, kas sa nendega uuesti lendad, nad ei paku sulle kliendikogemust. Neile on igal võimalusel lisatulu teenimine äriplaani sisse kirjutatud.
Ja õigust jääb veel ülegi.
Te kirjutate, et te täiesti teadlikult lähete viimasel hetkel lennujaama ja vilistate kõikidele kehtestatud aegadele!
Teie piletile on rasvaselt kirjutatud aeg, millal värav suletakse ja te ei märka ega järgi seda!
Peale värava sulgemist väravasse jõudes on teil veel jultumust küsida, kas ehk kogu lennuk ootaks ära, kuniks te WC-s käite.
Te jätate targu mainimata oma käitumise asjaolud, kuid nendite, et teid käidi noomimas teenindajatega ebaviisakas olemise eest!
Vaatamata kõigele sellele tehakse erandlik erand ja teid lubatakse lennukile, kõik lõppeb hästi.
Teil on jultumust tulla siia halama oma enda ignorantsuse ja rumaluse tagajärjel teie kasuks lahendatud olukorra üle!
Oleks ometi nii mõistvaid ja inimlikke teenindajaid lennujaamades rohkem!
100% nõus eelkõnelejaga. Loodan, et teemaalgataja võtab seda juhtumit kui õppetundi ning edaspidi läheb väravasse piisava varuga.