Kes käinud Lenini tipus? Kui suure alpinismi kogemuse peaks arvestama? Mis on kogu reisi kulu - kellel kogemust, palun vastake!
Vaata J.Künnapi kooli lehele või küsi sealt infot http://www.jkalpiklubi.ee/ http://www.jkalpiklubi.ee/reisipaevik/2003lenin_kaja/index.html
/Hästi ei kujuta ette et ilma kõrgmäestiku kogemuseta keegi sinna ronima hakkab.
Ma ei ole käinud. Küll tean hulka inimesi, kes on. Ja suuremat hulka, kes on proovinud. Nii et ma panen kirja hulga arvamusi, mis ei ole mu enda omad, vaid kuuldud.
Kui plaan tõsine, siis pöördu otse kodukohajärgsesse alpinismikluppi (Firn, JK) või võta ühendust mõne aktiivse tegijaga (Valdo, alpinism.ee kamp). Reisilugusid Leninil käimisest on .ee internet täis. Lugusid Leninil mittekäimisest on veel rohkem, aga neid enamasti netti ei panda.
Postitan Leivo ( leivo.ekstreem.ee ) vastuse ühele oma kunagisele (aastast 2004) küsimusele (kui kõrgele Leninil lihtsa matkajana on võimalik minna vms.) JK klubi listis; Leninil käimisest on muidugi internet muljeid täis.
Leninil saab küll kuni lumepiirini ilma kasside jms. varustuseta hakkama. Lumepiiriks võib lugeda 1 vahelaagri. St baaslaagrist 1 vahelaagrini saad minna mugavate matkasaabaste, soojal päeval lühikeste pükste ja lühikese särgiga.
Kuid 1.-st laagrist ülespoole paned juba hommikul endale vöö peale, karabiinid külge, soojad riided selga ja kassid seljakoti külge. Peale 1 tunnist astumist jõuad Lenini põhjaseina juurde kus tuleb kassid alla panna ja edasi tohib (rangelt soovitatav) minna vaid koos grupiga ja köies - st. kõik on 3-4 meetriste vahedega ühe köiega kokku ühendatud. Köies seepärast, et seal on palju ja suuri salakavalaid lumega kaetud lõhesid.
Põhjaseinal on laugemaid ja järsemaid kohti. Näiteks eelmine aasta oli kõige järsem koht ca 40 meetrine sein, kuhu oli tugiköis paigaldatud. Sealt tuli siis sumari ja kirka abil üles minna. Laskumisel jällegi kaheksa abiks. Ja ilusamatel päevadel tekib sinna paras tropp-järjekord, nii et osad mehed lähevad sealt ilma julgestuseta köie kõrvalt traaversis ise üles.
Arvesta ka et seljakott pole mitte kerge !!
Teisest vahelaagrist kolmandasse tõustes sõltub lumeoludest - kui on korralikud astmed ees ja paks pehme lumi, siis on kassid isegi takistuseks (esimesel poolel teest), kuid teisel poolel teest (tõusul Razdelnajale) paned juba kindlalt kassid alla - tegemist on pika ja järsu tõusuga. Üles kolmandasse vahelaagrisse lähed ikka keppidega, kuid kirka olgu kaasas.
Kolmandas vahelaagris vajad sa kirkat telgikoha tuunimiseks, ka labidas kulub marjaks ära.
Kolmandast lähed edasi tippu - sel teel pole kirkat tarvis. Kerguse mõttes jäta maha. Kassid pane muidugi jalga - kuigi seal on ka kividel ja kaljudel turnimist, ära hooli kasside tervisest vaid mõtle oma turvalisusele ning mine edasi. Üsna mõttetu on sellises kõrguses kasse peale-maha võtta.
Kokkuvõtteks: Leninil käid alates esimesest vahelaagrist kuni tipuni kassidega.
Leivo
Hea kohe lugeda, kes käinud. Aga küsimusel oli ka teine pool, mis kukudega peab Lenini arvestame kui varustus olemas?
Ei tea, kahjuks, aga.
Ja! Just HOMME räägivad Põld-Tamm Künnapi koolis oma suviseid Muztagata (7546m) muljeid. Kui kõrgtippude vastu huvi, siis tasub kindlasti kuulama tulla! Ühtlasi ideaalne hetk Künnapilt Lenini kohta küsida, et mis ja kuidas.
Sumari- (jumari) ja kirkatöö treenimiseks on Põhja-Eesti pankrannik praegu ideaalselt jääs.
... see Lenini (või mõni muu) värk huvitama. Kui suured on rühmad, milline peab olema ettevalmistus?
Mind hakkas ka üks asi huvitama Kahvel: http://trip.ee/content/kusi-nou-kahvlilt.html ? Oled sa seda teemat märganud? Tahad sa äkki nende inimestega ise rääkida?
Vastata/ tänada pole vaja.
Kahvel, tore, et sa küsid. Aga Tripis ei tundu olevat kedagi, kes oleks seal tipus käinud. Nii et pöördu alpinismi- või mägimatkamise spetsialisti poole. Viiteid vt ülaltpoolt.
Muidu:
Mõni inimene, kel see kõik olemas, on Lenini alt siiski tagasi tulnud väitega "ei viitsinud päevade kaupa marssida". Nii et peab olema ka tahtmist tuimalt kõmpida.
Suur tänu. Ega mu eesmärgiks tipp ei olegi. Tahan lihtsalt osaleda ja midagi uut õppida ja proovida.
Arvesta kusagil 30 tuhandega. Ärireiside korraldajatel on kama kaks,kavatsed sa minna camp 1-te, baaslaagrisse, või mitte minna kaugemale Tallinna lennujaamast. Seal on oluline, et sa oled raha ülekandnud. Tegijate puhul pole neil midagi selle vastu kui sa maksad 30 tuhat, et hakata neile sherpaks ja tassid varustust baaslaagrist camp 1-te ja hiljem tagasi. Grupis, kus sind arvestatakse täieõiguslik liikmena, pead sa oskama tegutseda teiste abi ja juhendamiseta. Kuna mul on olnud au viibida Lenini tipus, julgen väita, et pooliku plaaniga minek on selge raha raiskamine.
Alustage sellest, et suudate oma mõistuse ja jõuga minna Elbrusele või mõnele teisele lumega kaetud tehniliselt äärmiselt lihtsale vähemalt 5000 meetrisele mäele ja seda mitte enim kasutatavat rada pidi.
JK klubi kaudu saab ilmselt odavamalt kui 30k. See muidugi eeldab, et varustus on olemas. Aga Lenin pole ka koht, kus esimest korda kasse alla pusida.
Künnapi korraldatud Lenini retk tundub olevat üks asjalikumaid. Tema annab suunised ja korraldused, oodates ise all. Seega tuli kõik ikkagi ise teha. Teiste puhul tuleb instruktor-grupijuht või kes iganes üles kaasa ja sina teed oma rahadega kõik selleks, et tema saaks tippu, Künnap tegi kõik selleks, et teised saaks tippu. Väljend "teised" ei tähenda absaluutselt kõiki mägimatkajaid/apliniste/klubisid. Tema reis oli 20 või 25 tuhat (täpselt ei mäleta). Samas on tema reisid ühed odavamad ja tundub, et asjalikumad. Siia pane juurde oma lõbuks tehtavad kulutused. Kui varustust pole ollagi, lisa hinnale juurde vähemalt 10 000.
Teema-algataja - kas käisid ära? Kui jah, siis kuidas oli? Kui ei, siis kui kõrgele jõudsid?
Otsustasime Mai algusel, et loobume sellel aastal. Poliitiline olukord oli Kõrgõštanis äärmuslik. Midagi polnud parata!
Ühe 10 aasta taguse Lenini ekspetsi päevik http://valdekpamiir.travellerspoint.com/ Nõuandeid ja kasulikke teadmisi leiab sealtki