Tere!Oleme talvel perega minemas Barbadosele. Kuna saar on üpris väike ja mõned päevad rendime ka auto, siis kas tasuks majutuseks valida pigem üks staap või kaks erinevat sihtkohta (saare ühes ja teises otsas)?Ja kui majutus on rannast pigem kaugel, siis kas sealne ühistransport (sh takso) on mõeldav või tasuks rentida auto pikemaks ajaks?Tänud vastajatele!
Meil oli maja renditud (5 inimest), sest tol hetkel tuli see lõppkokkuvõtteks kõige soodsam, kui mingi apartment, eraldi staapideks mina mõtet ei näe. Kohapeal rentisime auto (kontakti saime mingist sealsest reklaambrošüürist) ja sellega siis külastasime erinevaid randu, mingi orhideeaed oli, loomaaed jne. Ühistranspordi kohta kahjuks ma midagi ei tea.Siin tolleaegne slaidishow ka, videokaamera varastati tagasiteel ära: https://youtu.be/0QBojwm_XVE
P.S. kuna seal vasakpoolne liiklus, siis ristmikute ja ringide läbimine saab teil eriti põnev olema. Meenub, et reisilt tagasi tulles sõitsin Tartus mööda Teguri tänavat ja ühel hetkel sain aru, et sõidan valel teepoolel :D õnneks olin sel hetkel ainuke sealÜhe ranna peale pole ka mõtet keskenduda, neid seal palju ja ägedaid. Me olime iga päev eri rannas.Neil mingi kiiks inimeste arv/auto suurus: Antigual keelduti meile tavalist autot andmast, sest "teid on 5" ja pidime jeebi (st kallima) võtma. Barbadosel olime juba targemad ja kui auto toodi, oli üks meist senikaua toas peidus...
Tänud info eest! Mugavaim oleks tõesti üks staap (maja) ja rentida reisi ajaks auto. Plaan ka trippida ja olla eri randades.Meil 3 last ja just ka vaatasin, et 5le auto palju kallim - paneme siis ka ühe lapse peitu :)Mis puutub vasakpoolsesse liiklusesse, siis just sel nädalal tulime Maltalt ja eks jah alguses nõuab ajul harjumist ja pärast ümberharjumist :)
Muideks, Leena, mis veel meelde tuli: seal oli (vist) iga teisipäev a la tänavapidu, kus siis ühel pikal tänaval olid erinevad tänavatoidupakkujad ja bändid tegid reggae-muusikat. Väga äge kogemus oli. Kas sama ka veel nüüd, ei tea, aga sinna jõudes uurige välja![[40715]]
Tere leena24. Millal teil Barbadosele talvel minek ehk mis kuupäevadel? Ise lähen 17-28 veebruar.
Käidud, tehtud, nähtud.
Baasasjad (piletid, maja, auto) saime normaalse hinnaga. Kohapeal oli tõesti sigakallis. Nii poehinnad, kui ka restod enamasti 3-4x kallim, kui meil.
Kuna saar on väike, siis tasub maja/apartment võtta ühte kohta. Autost piisab 3-4ks päevaks. Jõuab põhiasjad ära teha ja näha. Me trippisime kogu saare läbi (sh peaaegu kõik rannad). Kõik on vabalt sõidetav. Meie olime nn kohalike külas (Fitts Village), kus oli vähe turiste ja rannad suhteliselt tühjad. Olime valikuga rahul (lähtusime ranna ja poe lähedusest ning loomulikult ka maja hinnast).
Rannad olid ilusamad idakaldal, aga need pole ujumiseks. Läänekaldal leidus ka ilusaid randasid ja seda igale maitsele (rannatoolidest pungil või laid back tühjad rannad).
Kokkuvõttes oli soe, värviline (selline reggae-feeling) ja ülisõbralikud kohalikud. Vau efekti minul isiklikult ei tulnud, aga ilmselt olen ma rohkem "seljakotiga Indiasse" tüüpi :)
Hetkel ise Barbadosel. Kallis on tõesti, poes läheb ikka korralik raha toidu peale, väljas söömine on veel kallim. Vägisi tuletab hinnaklassilt Iisraeli meelde. Samas, liiklus on normaalne, ja ülisõbralik, distantsid küll väiksed, aga sõiduajad üpris pikad, kehvade teede tõttu mõni 15km ots on pea 45 minutit, kui autot mitte lõhkuda. Rannad fantastilised, idarannikul ujumiskõlblikud kohad Bath Beach ja Little Bay, lääneranniku lemmik siiani ülisooja veega Brownes Beach. Atmosfäär on muidu üli-chill, kõik maailma mured ja koroonaviirused tunduvad siit justkui mingi teisest universumis olevat. Kohalikud selles suhtes mingit draamat ei tekita, kaubandusega pinda ei käi, ja iga nurga peal iga liigutuse eest raha ei nõua. Väga chill sihtkoht igatahes, kui välja arvata elukallidus...
PS. Ahjaa, tervitaks ka teisi eestlasi, keda täna juhuslikult Brandons Beachil kohatud sai. :)
Kui esmalt sattuda sellele lehele, võib Barbadosele sõidu isu kohe ära kaduda. Tegelikult saab ka märksa odavamalt.
Kuidas kohale saab?
Mina käisin eelmise aasta novembris Barbadosel. Idee sain Trip.ee lehelt. Huvi pärast vaatasin, et kui varasemalt oli vist üleüldse üks soodsate lennupiletite pakkumine Barbadosele, siis eelmine aasta oli neid kümneid. Aga 2019 aasta hakkas Lufthansa korraldama Barbadosele ka Frankfurdist hooajalisi otselende. Frankfurdist edasi lennutas meid küll Eurowings. Kohad valisime lennuki etteotsa. Saksamaalt sõitis sinna ka Condor, aga selle piletid maksavad tunduvalt rohkem. Londonist teeb BA otselende. Tagasi tulles on mõistlik vähemalt 3 tundi varem lennujaama minna.
Transport kohapeal.
Lennujaamast erinevatesse kohtadesse taksosõiduks on fikseeritud hinnad. Kui aga vajate suuremat autot, näiteks on teid 4 ja igaühel kohver, siis vajate väikebussi ja siis on hind ka kõrgem. Taksohindadest võite lugeda lennujaama kodulehelt https://www.gaia.bb/content/taxi-rates-airport. GAIA lehelt leiab muudki vajalikku ja huvitavat informatsiooni. Ühistranspordi siniste busside peale ma väga ei panustaks, sest need käivad suhteliselt harva, graafik ei ole nii tihe kui trammil nr 4 Tallinna lennujaamast kesklinna.
Peamine sõiduvahend saare lõuna- ja läänerannikul on mikrobuss. Numbri järgi saab teada marsruudi. Tegemist eraettevõtlusega. Pileteid müüakse bussist ja kui bussijuhil on otsustada, kas võtta peale odavamat piletihinda maksev koolilaps või täiskasvanu, siis laps jääb maha. Kooliõpilased saavad piletisoodustust vaid siis kui neil koolivorm seljas on. Tundus, et igal koolil oli oma vorm, ilusad need ei olnud.
Barbadose bussiliinid https://www.transportboard.com/route-finder/ Kui vajutada sõiduaegadele, siis on peatused ka kaardile märgitud. Abiks on ka https://moovitapp.com/barbados-4331 Google maps ühistranspordi infot ei anna.
Kui rendiauto võtta, siis offline Barbadose kaart toimib gps-ina täitsa hästi.
Kui autot rendite, siis auto külje peal on kleeps, mitu inimest sees võib istuda. Meie mõistes 5 istekohaga autos võib reisida 4 ja 7 istmekohaga autos 6 inimest.
Numbrimärke on seal väga erinevates värvikombinatsioonides. Igal oma tähendus.
Autorendist tuleb soetada endale ka 10 BDS$ eest kohalik juhilitsents. Liiklus on vasakpoolne, ringristmikke on palju ja highway võib saare siseosas olla üsnagi kitsas ja lagunenud.
Kes jalgrattaga saart avastada tahab, siis rattalaenutused on olemas, aga rattad olid väidetavalt kõik keskmist kasvu inimestele.
Kus peatuda?
Turistid peatuvad peamiselt saare edela- ja läänerannikul, Kariibi mere ääres. Saare idarannikut uhub Atlandi ookean, lained on seal suured, sobilik surfaritele ja väga hea ujumisoskusega inimestele. Kilomeetrite ulatuses tühje randu. Liiv ei ole nii valge, aga vaated on oivalised. Idarannikul on asustus hõredam, näha on suurtel kinnistutel asuvaid villasid (enamus tõenäoliselt kellegi suvemajad). Muidu on krundid väikesed, vaid natuke suuremad kui maja ise. Võib üürida väga luksusliku villa basseiniga ja imetleda ookeanivaadet.
Läänerannik on kõige kuulsam ja rohkem kiidetud, kuid see on ka väga täis ehitatud, hotell hotellis või villade kompleksis kinni, seega võib olla tegu, et randa pääseda. Ranna ääres asuvad kallid majutusasutused. Tuntum neist Sandy Lane hotell. Aga ka tavainimene võib minna sinna hommiku-, lõuna-, õhtusöögile või pühapäevasele brunchile.
Täiesti mõnusad puhkusekohad on Bridgetownist alla Oistini poole. Lisaks booking.com-ile tasub majutust otsida ka https://www.hometogo.com/ lehelt. Meie üürisime väikese majakese Rockleys, 50 m mööda tänavat, siis üle sõidutee ja olidki rannas. Esmalt oli meil broneeritud toad http://blueorchidsbarbados.com/ hotellis, aga leidsime soodsama hinnaga majakese ja apartemendi kohe seal samas. Kes soovib, leiab ka all inclusive hotelle. Tripadvisori järgi tulevad paljud ameeriklased ja kanadalased terveks kuuks ja üürivad sellise majutuse, kus on endal söögi tegemise võimalus.
Rannad.
Koralliliiv on valge-valge, meri nagu postkaardil. Rannas sind keegi ei tülita, rannatoolid on kallid, aga keegi ei pane pahaks kui omale rannalina külje alla paned. Meil olid kaasas rannamatid, jätsime need järgmistele puhkajatele. Nii mõndagi randa saab veebikaamerast lives jälgida. Saare live-kaamerad https://www.iwcpinc.com/all-cameras/ Pebblesi rannas käiakse hommikuti hobuseid ujutamas.
Söök ja jook.
Toit on tõesti Barbadosel kallim kui Eestis. Elatustasemelt on tegu ühe jõukama Kariibimere riigiga. Keskmine barbadoslane söövat aastas 50 kg kana, mille kilo maksab poes ~20 BDS$. Imporditud puu- ja köögivilju müüakse tükihinnaga. Suur osa värskest kraamist imporditakse St Vincenti saarelt. Aga Barbadosel ei saa farmerid eurotoetusi. Ilmselt sellest ka kallim hind. Õlu on väikestes 0,25 l pudelites, 6 pudelit maksab olenevalt ostukohast 14-19 kohalikku dollarit. Kohalik rumm on soodne.
Barbadose supermarketid .
On ka paar outleti moodi kauplust, kus kaubad euroaluste peal.
Costuless ja PriceSmart. Viimane eeldab aga liikmeks olemist/astumist. Kauplusi ka teistes piirkonna riikides. Tripadvisoris regulaarsed saarel puhkajad arutavad, et neil tasub see ära. Ilmselt tasuks ära ka kui suurem seltskond koos puhkama läheb.
Leidsin sellise hulgimüügifirma kodulehe, kodulehel hea hinnaga õlut. FB-s kirjutavad, et hinnaga alates 100 dollarit toovad kauba kohale. Osadel kaupadel miinimumkogus, mis osta tuleb. Ei kodulehel, ega FB lehel ole märget, et eraisikud osta ei saa. Müüvad ka veini.
Bridgetownis on ka duty free kauplusi, tripadvisoris kirjutatakse, et sealt ostmiseks peab tagasilennu pilet kaasas olema.
Kõige suurem valik puu- ja köögivilju oli Bridgetownis, seal olid ka hinnad paremad kui väikestel taluturgudel.
Neil on oma kohalik kiirtoidukett Cheffette. KFC on ka esindatud.
Nii mõnegi söögikoha kohta kirjutatakse, et võrreldes varasemaga on koht alla käinud. Seega tasub enne tripadvisorist kommentaare lugeda.
Kui saare idarannikut avastama lähete, tasub süüa hotell Atlantise restoranis.
Suitsud on kallid, tasub Eestist kaasa võtta. Välismaist rummi ja tikke (kuigi miks keegi peaks üldse Barbadosele oma rummi kaasa võtma? ) riiki tuua ei või, puu ja köögivilju samuti mitte.
Mida teha?
Tutvu http://millerpublishing.net/publications/2020/NS19_20-landingpage/index.html
Paberkandjal raamatu vahel on ka suur Barbadose kaart.
Harrison Gave on kindlasti külastamist väärt.
Kui veab, õnnestub minna hobuste võidusõitu vaatama või kriketivõistlust.
Saarel on kaks mobiilioperaatorit. Lennujaamas ei ole kummalgi esindust.
Piletid järgmiseks talveks on ostetud, sama majutuskoht broneeritud. Veidi kodutööd juurde tehtud.